Доскоро говорихме основно за околната среда, а не за защитни маски
През 2019 година никой не обсъждаше ползването на еднократни маски и маски за многократно ползване. Хората живеещи в големите градове със замърсен въздух, които ги бе грижа за здравето им, просто носеха защитни антисмог маски за многократно ползване за да защитят здравето си.
2019 година беше страхотна ключова година за гласа на нашата планета. От глобалните паради, окупиращи площадите, до увеличаването на зелените партии по целият свят, думата „устойчивост“ беше на устните на всички. Всички говорехме все по-често за високите температури, които изгориха Австралия и Амазония или наводненията, които потопиха Джакарта, а също така говорехме за екологични завои и устойчиви цели на ООН. Не само говорихме повече за устойчивост, сменихме и начина си да я реаличираме. Според „The Guardian“ медиите трябваше да адаптират езика си към нарастващата чувствителност на хората. По един или друг начин сме принудени да разсъждаваме върху ежедневните си действия и прякото им влияние върху бъдещето на планетата, което е пряко свързано с нашето здраве и бъдеще.
Да, но „всякаш“ от нищото изкочи COVID
И така до днес…Днес вече имаме по-страшна тема, заемаща главно място във всички медии. Борбата с пандемията е наш приоритет, защото ако нямаме здраве, нямаме нищо. Докато най-мощните икономики замръзнаха, видяхме как улиците на градовете се изпразват, а болниците се пълнят с нови и нови случаи. Ако 2019 беше годината на устойчивост, 2020 е предназначена да бъде годината на здравеопазването. Нашият въпрос е:
Можем ли да си позволим здравна криза, която задълбочава екологичната криза? Или по-скоро:
Има ли начин да трансформираме спешната ситуация в здравето в урок, за да оставим нашата планета да диша малко?
Къде отиват нашите защитни маски за лице?
Използването на защитни маски за лице се разпространи по целия свят и стана дори задължително в повечето страни. За съжаление повечето използвани маски са за еднократна употреба и са съставени от полиестери и полипропилен, материали, които произлизат от пластмаса и по-голяма част от тях не могат да бъдат рециклирани. Ако световното население наистина започне да използва само една маска на ден (което е крайно опасно, тъй като хирургическите маски трябва да се сменят на всеки 4 часа), количеството отпадъци би станало ужасяващо много.
Тези отпадъци, освен че са опасни поради своя вирусен заряд, те са огромна заплаха и за нашата екосистема. Разпръскването на хирургически маски в моретата означава компрометиране на здравето на рибите, което е основният източник на протеин за над един милиард души. Китай вече се сблъсква с последствията. Изследователите откриват хиляди еднократни маски, пренасяни по моретата. Дори да успеем да избегнем разпръскването на маски за еднократна употреба, пак ще имаме въздействие по отношение на атмосферните емисии, което замърсява въздуха, който дишаме, и влиае върху цялостното изменението на климата.
Маски за многократно ползване и други решения
Фокусирането само и единствено върху здравето ни, забравяйки благосъстоянието на нашата планета, е противоречиво. Не можем да живеем здравословно, ако ходим по нездравословни земи. Екологичните бедствия на планетата винаги засягат обитателите на планетата. Замърсяването на планетата означава дишане на токсичен въздух. Всяка година 4,2 милиона души умират от заболявания причинени или свързани със замърсяването. Този проблем ни засяга повече, отколкото си мислим, днес 91% от световното население живее там, където качеството на въздуха е много под стандартите на Световната здравна организация.
Намаляването на отпадъците е от решаващо значение, особено когато отпадъците са направени от токсични и нерециклируеми материали. Използването на маски за многократно ползване означава грижа за планетата. За да се противопостави драстичното увеличение на пластмасовите отпадъци, генерирани в спешни случаи, както в случая с COVID 19, Световният икономически форум предлага да се поддържат компании, които насърчават рециклирането с дългосрочни устойчиви цели. Най-важното в момента е да успеем да задоволим здравните критерии, както и стандартите за устойчивост, защитавайки нашето здраве на 360 градуса, не само по време на COVID 19, а и в утрешният ден, когато пандемията ще бъде част от миналото, но ние ще продължим да обитаваме тази планета.
Оставете отговор